web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Fethiye’nin Koyları ve Plajları

FETHİYE ÇALIŞ PLAJI

Fethiye’nin popüler plajlarından biridir Çalış plajı. Şehir merkezine 5 km mesafe yer almaktadır. Çalış plajında her bütçeye göre otel, restoran bulabilirsiniz. Plaj girişi ücretsiz olup şezlong, şemsiye gibi ekstra ihtiyaçlarınız ücretlidir.

çalıs beach

Fethiye şehir merkezinden hareket eden dolmuşlar ile 10-15 dakikalık bir yolculuk ile Çalış plajında denizin keyfini sürmeye başlarsınız. Çalış plajı aynı zamanda birçok spor aktivitesine de imkân vermektedir bunların başında Windsurf ( rüzgar sörfü), kitesurf gelmektedir. Plajın önü açık olması dalgaların daha büyük olmasına imkan tanımakta ve buda sörf tutkunları için kaçırılmayacak bir fırsat doğurmaktadır.

rüzgar sörfü

Çalış plajı aynı zamanda Fethiye’nin gece hayatının kalbini oluşturmaktadır. Disko, barlar, türkü severler için türkü bar ile yine Yörük kültürü ile harmanlanan Yörük ( müzesi ) çadırı ve farklı mutfaklardan onlarca restoran bu bölgede hizmet vermektedir. Yaz aylarında sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden eğlence hayatı tatilcilere unutulmaz saatler yaşatmaktadır.

Fethiye Gece_Hayati

Çalış plajı 2 bölümden oluşmaktadır. Çalış plajı ve Koca Çalış plajı olmak üzere. Çalış plajı ince kum Çakıl karışık bir sahil yapısına sahip olması, Koca Çalış Plajı ise tamamen çakıl taşlarından oluşan yapısı vardır.  Aynı zamanda Koca Çalış Plajı Çiftlik beldesi sınırlarında bulunmaktadır. Çalış plajı ise Fethiye sınırları içersin de yer almaktadır.

çalis beach sunrise

Koca Çalış plajında konaklama için pek tesis bulunmaz daha çok villalar ve siteler yer almaktadır. Çalış plajı ise daha otel, restoran, eğlence mekânları yer almaktadır.  Çalış plajında sizler için önereceğimiz otelleri Çalış Otelleri bağlantısından görebilir seçtiğiniz otele rezervasyon yapabilirsiniz.

ÖLÜDENİZ PLAJI

Ölüdeniz,Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınır, Anadolu’nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası’da bulunur. Türkiye’de bulunan deniz kulağı (lagün) oluşumlarından biridir.

ölüdeniz plajı

Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir. Ancak durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölüdeniz’de mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açıkdenize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açıkdenizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır.Belcekız adı da bir efsaneye dayanıyor. Eski çağlarda buralardan geçen gemiler açıkta demirler ve içme suyu almak üzere kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç, yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzel mi güzel Belcekız’ı görür. Görür görmez de vurulur. Kızın yüreğine de ateş düşer. Ama delikanlı suyu alıp dönmek zorundadır. Gemi uzaklaşıp gider. Belcekız hep kıyıyı, sevgilisini kollar. Delikanlı da geminin buralardan her geçişinde su almaya gelir. Böylece görüşür, sevişirler. Bir gün gemi buralardan geçerken fırtına patlar. Genç, babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. İhtiyar kurt ise oğlunun gönül macerasını bilmektedir. Oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamayı göze aldığını sanır. Dalgalarla birlikte kavga da büyür baba oğul arasında. Gemi tam kayalıklara çarpacakken kaptan bir kürek darbesiyle oğlunu denize atar ve dümene yapışır ki durumu görür. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girmektedir. Oğlan orada ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız da kendini kayalardan atıp ölür. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir. Günün ilerleyişine göre rengi değişip duran deniz belki de bir oğlana bir kıza yanmaktadır. Beldeye hem kara, hem deniz, hem de hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul gibi merkezlerden Fethiye ilçesine düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Dalaman havaalanıda da beldeye bir saat mesafededir. Fethiye Ölüdeniz arası 12 km’dir. Fethiye’den beldeye düzenli ulaşım imkanları bulunmaktadır.

 

Beldede nitelikli bir çok otel, pansiyon, ve kamp yeri mevcuttur. Her türlü deniz sporunun yapılabildiği beldede safari, dağcılık, yürüyüş ve rafting yapma olanaklarıyla birlikte babadağ’dan 2000 metre yükseklikten “YamaçParaşütü” ile uçma imkanı da vardır. Ölüdeniz’e gelenlerin %90 nın yapmadan gitmediği yamaç paraşütü ile mutlaka uçmanızı ısrarla  tavsiye ediyoruz. Çünkü, hayatınız boyunca güzel bir anınız olacak.

FETHİYE OYUK TEPE KOYLARI 

fethiye küçük samanlık koyu

Fethiye merkezden yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan yarımada şeklinde aksazlar koyu, büyük samanlık koyu ve kuleli koyu bulunmaktadır. Giriş ücreti ödeyerek kullanabilir  veya piknik yapabilirsiniz. Veya yanınızda hiç birşey götürmeden tıpkı büyük samanlık koyunda olduğu gibi restaurantın’dan faydalanabilir deniz kenarında bulunan köşklerinde yatıp dinlenerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Fethiye’de ailenizle unutamayacağınız piknik yapmak için ideal yerlerden biridir.

fethiye kuleli koyu

kıdrak plajı

Ölüdeniz’e yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Kıdrak plajı çam ağaçlarının altında piknik yapabileceğiniz bir yerdir. Ölüdeniz ‘de mangal yakmanıza müsade edilmediği için burayı tercih edebilirsiniz. Denizi oldukça temiz ve yer yer kumlu bölümü bulunan plaj Ölüdeniz’e geldiğiniz zaman görülebilecek yerlerden biridir.

FETHİYE GEMİLER KOYU

Gemiler-Koyu

Gemiler Koyu Akdeniz ve Ege’nin birçok koyu gibi cok temiz ve berraktır. Gemiler koyuna gelmek için Kayaköy’den geçmeniz gerekmektedir. Fethiye’ye 10 km uzaklıkta Kayaköy yolu üzerinden kızılçam ormanları içinden giden ince bir yoldan inilir koya. Gemiler koyu Ölüdeniz’den sonra 2 büyük koydur. Gemiler koyu özelikle temiz bir deniz suyuna sahip ender koylardan dır. Koyun tam karşısında Gemile adası bulunmaktadır. Adada Hristiyanlarca kutsal sayılan 11 havari den biri olan Aziz Nikola’ya adanmış bir kilise bulunmaktadır. Hristiyanlarca kutsal sayılan bu adada birçok ortaçağdan kalma eserler bulmaktadır.

Af Kule

Fethiye’den Kayaköy’e varınca güneye doğru yönelip  Gemiler yoluna gireceksiniz. Çam ağaçlarının arasından yavaş yavaş süzülürsünüz Gemiler koyuna. Koya inmeden düzlükteki çamların arasından batıya doğru bir yol sapar bu yol Afkule manastırına gider. Aracınızla yaklaşık 1km gidildikten sora aracınızı bırakıp yaklaşık 20 dakika sonra kayalıklara ulaşırsınız. Burada önünüz alabildiğine açık bir denizle karşılaşırsınız. İşte tam karşınızda Afkule Manastırı bulunmaktadır. Afkule manastırı su sarnıçları ve odalardan oluşmuş tamamen kaya oyularak yapılmış bir manastırdır. Hıristiyan din adamları büyük ihtimal Allah’a yalvarmak için böyle ısız bir bölgeyi seçmişlerdir. Afkule manastırından ayrıldıktan sonra Gemiler koyuna ineceğiz buraya inerken acele etmeyin zaten yol size izin vermez eğer fotoğraf makineniz varsa bol bol manzara çekin. Koya indikten sonra bir gemiyle hem Gemiler adasını hem de irili ufaklı koyları gezin. Geziniz çok güzel geçecek hayat boyu unutmazlarınız içinde olacaktır.

st nicholas

Katrancı koyu

Katrancı Koyunun Fethiye’ye uzaklığı 16 km. Kamp alanı Fethiye kara yoluna bir km içersinde bulunuyor. Kamp alanına hakim manzarasını karayolunun kullananların rahatlıkla görebilmesi için karayolları bu sahayı düzenleyerek seyir terası haline getirmiş. Araçlar yoldan çıkarak bu cep bölümünde hem dinleniyor hem de koyun doyumsuz manzarasını izliyorlar. Katrancı koyu doğada yaşamayı, yoğun iş temposundan ve şehir gürültüsünden kaçanlar için son derece güzel kamp alanlarından biridir.

katrancı koyu çadır

Katrancı koyu nem oranı düşük, ılık esintili bunaltmayan bir havaya sahip. Çam ağaçları altına çadır kuranlar cır cır böceği sesi eşliğinde konaklama yapıyorlar. Bir çok kampçı çadırını kurup ailesini yerleştirdikten sonra gönül rahatlığı ile kendi işine dönebiliyor. Orman bakanlığının saptamış oldugu fiyatlar ile belirlenen elektrik ücreti uygulanıyor. Çadırsız gelenler için kiralık çadırlar bulunuyor. Arzu edenler hazır kurulu bu çadırlarda kalıyor, mini buzdolabı, çarşaf, yorgan tedarik edebiliyor. Karavancılar için de aynı fiyat uygulanıyor. Kampta motosikletle gelip çadır kuranlara da sıkça rastlanıyor.Kamp alanında küçük marketten ve restaurantından hertürlü ihtiyacınızı karşılayabilir veya Fethiye ve çevresindeki semt pazarından ihtiyacınızı karşılayarak çadırınızda kendi yemeğinizi kenidiniz pişirebilirsiniz.Özel güvenlikçiler tarafindan korunan kamp alanında çamaşırhane ,bulaşıkhane, deniz bisikleti ve çoçuklar için ateriler ,langırt vb gibi oyun alanları bulunmaktadır.Balık tutmayı ve dalış yapmayı sevenlerin de vazgeçemediği kamp alanında herkezin tatil zamanını hoşça geçirebileceği birşey mutlaka vardır. Akşam üstü çardak barda oturup çayınızı ve kahvenizi yudumlarken muhteşem gün batımını izlemenin zevkini yaşacaksınız.Bölgedeki önemli kamp alanlarının başında gelen katrancı koyunda sizlerde gönlünüzce kamp yapmanın zevkini unutamayacaksınız .

gunluklu koyu fethiye

Mavi ile Yeşilin iç içe bulunduğu   Günlüklü, Muğla merkeze 19, Fethiye merkeze 9 km uzaklıkta bulunan şirin bir koydur. Fethiye Dalaman yolu üzerinde denize doğru 1 km içeridedir. Günlüklü ismini günlük ağaçlarından alır. Bu ağaçlar ilaç ve parfüm yapımında kullanılmakta olup çok ender bulunan ağaçlardır. Fethiye’yi ayrıcaklı kılan günlük ağacı  Dünyada  Kanada’da, California’da ve ülkemizde  Fethiye’de ve Marmaris çevresinde yetişmektedir.

günlüklü plajı

Uçsuz bucaksız günlük ağacı ormanının içinde bir kamp alanı vardır. Duş, wc, elektrik gibi temel ihtiyaçları sunan bu kamp alanı önceleri Fethiyeli insanların ve Fethiye’ye misafirlerin önemli ve piknik alanıydı fakat sığla ( GÜNLÜK ) ağacının koruma altında olmasından dolayı şuan çadır kuramasanız da günübirlik ziyaret edip denize girebilirsiniz. Ormanın tertemiz havası, günlük ağaçlarının harika kokusu, o muhteşem deniz manzarasıyla insanlara doğa sefası sunan günlüklü Fethiye -Dalaman arasındaki en güzel koylardan biri olup, Fethiye ‘ye yolu düşenlerin mutlaka uğramasını tavsiye edeceğiz.