web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Fethiye Tlos Yakapark

Fethiye Tlos Yakapark
Fethiye Tlos Yakapark

Fethiye Tlos Yakapark

Fethiye Tlos Yakapark-Fethiye Tlos Yakapark’a Nasıl Gidilir

Fethiye Tlos Yakapark; Fethiye ye 40 km. uzaklıktaki Tlos antik kentine Fethiye – Antalya yolu üzerinde 22 km sonra Kemer Bucağı na sapıp, şehir içinden sağa dönerek ( Çatallar Köyü yolu ) 13 km lik bir yolla ulaşılıyor. Ören yeri Saklıkente de 8 km uzaklıkta ve Yaka Köy ün yanında. Önünde Osmanlı yapısı bir kalenin gizlediği kentin akropolü dik bir tepenin üzerinde bulunuyor.

Fethiye Tlos Yakapark
Fethiye Tlos Yakapark

Tlos kenti Xanthos, Pınara, Krafos ve Tlos kardeşlerden Tlos adına kurulmuş, zamanla Likyalıların altı önemli kentinden birisi haline gelmiş. Likya Bölgesinin en eski yerleşim alanlarından birisi olan Tlos un adı Likya yazıtlarında Tlawa olarak geçmekte olup, kentin adından MÖ 1Akropol, kuzey doğusunu dik uçurumların oluşturduğu bir tepenin üzerine kurulmuştur. Tepenin doruğunda daha eski kalıntıların tamamını gözlerden gizleyen, Osmanlı dönemine ait bir kalenin, 14.YY da bölgeye hakim olduğu sanılan Kanlı Ali Ağa tarafından yaptırıldığı söylenmektedir.

https://youtu.be/logitNnDA2U

Kalenin altında, doğu yamacında Likya devri duvar kalıntıları, güneyde ise daha sonraki, Roma döneminin dAynı tepenin üzerinde gruplar halinde Likya tipi kaya mezarları göze çarpmaktadır. Taş bloklar halinde aşağıya doğru sıralanan oturma yerleri ile stadyum, surların hemen güneyinde yer alır. Harabelerin en güneyinde biraz doğu tarafına doğru hamam kalıntıları, hemen yanında da Paleasta ve gymnasium kalıntıları bulunmaktadır .uvarcılık örneklerinden birini oluşturan bir sur bulunmaktadır.4.yy Hitit belgelerinde Lukka Topraklarındaki Dlawa olarak söz edilmektedir.

Fethiye Tlos Yakapark
Fethiye Tlos Yakapark

Aynı tepenin üzerinde gruplar halinde Likya tipi kaya mezarları göze çarpmaktadır. Taş bloklar halinde aşağıya doğru sıralanan oturma yerleri ile stadyum, surların hemen güneyinde yer alır   Harabelerin en güneyinde biraz doğu tarafına doğru hamam kalıntıları, hemen yanında da Paleasta ve gymnasium kalıntıları bulunmaktadır.Doğudaki geniş meydanda yerleşmiş olan Tlos un agorası 9 metre genişliğinde, batı yüzündeki duvarında yarım düzineye yakın kapıların bulunduğu uzun bir yapıdır.

Yine aynı yapının devamında, meydanın doğusunda çok iyi korunmuş durumdaki Tiyatro ve tiyatronun kuzey duvarının altında, yazıtının ancak bir bölümü görülebilen Izrara Anıtı bulunmaktadır. Akropol tepesinin ön cephesinde oyulmuş sayısız mezarlardan en önemlisi, hiç kuşkusuz kanatlı atı Pegasus un üzerinde üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedilmiş Bellerophontes mezarıdır. Giriş ve alınlığı arasında iki dörtgen sütunun yer aldığı bu tapınak mezarın ana mezar odasının duvarı üç bölümlüdür. Ortada süslerle bezenmiş bir kapı motifi ve her iki yanda da mezar odasına girilen asıl kapılar bulunmaktadır.

Fethiye Tlos-Yakapark
Fethiye Tlos-Yakapark

Yan taraftaki bu kapılar eşik görevi yapan ve ön yüzlerinde at motifleriyle bezeli birer kabartma bulunan bloklarla, yerden 90 cm yükseltilmiştir. Girişteki sol duvarın üstünde ise Bellerophontes uçan at Pegasus üzerinde Chimera ile savaşırken resmedilmiştir. Ören yeri girişindeki yol kenarında, çınar ağaçlarının serinliğinde çay bahçeleri sıralanıyor. Soğuk bir şeyler ve özellikle bol köpüklü yayık ayranı içebilirsiniz. Yaka Köyüne kadar gelmişken Yaka Park ta bir mola verebilirsiniz.

Yaka Park, Yaka Köy den 1 km yukarıda. Kaş, Kalkan, Fethiye çıkışlı jeep safaricilerin durak noktalarından biri olan Yakapark ta anıt olmuş ağaçlar, kademeli terasla, havuz, su kanalları, hamaklar, kerevetler, taş masalar ve köşkler çevreye uyumlu olarak yerleştirilmiş Saçta gözleme yapan köy kadınları, masalar arasında dolaşarak ötüşen horoz ve tavuklar ilgi çekiyor.

Bahçenin ortasına kurulu ızgarada etler pişiriliyor, mısır ununda alabalık kızartılıyor. Yaratıcılığın hoş bir örneği olan Balıklı Bar, Yakapark ın başka hiç bir yerde görülemeyecek animasyonu. Barın tezgahı taştan yapılmış ve kenarından buz gibi suyun aktığı içinde de alabalıklar dolaşan bir kanalet geçiyor. Alabalıklar insana alışık sanki, sevilmekten okşanmaktan hoşlanıyorlar ve hiç kaçmıyorlar.

Fethiye Jeep Safari hakkında bilgi almak için ve rezervasyon yaptırmak için 0539 646 6460 nolu telefonu arayabilirsiniz. Detaylar https://www.butterflyparagliding.com/category/jeep-safari/