Kuzu Göbeği Mantar Festivali

Tatil365gun

kuzu göbegi mantarı

Osmanlı döneminden kalan 100-200 yıllık olduğu tahmin edilen taş binaların bulunduğu Yeşil Üzümlü köyü adını bugüne kadar dastarı, el yapımı ev şarabı ile duyururken bu yıl 7-8-9 Nisan’da 9’uncusu düzenlenecek olan Kuzu Göbeği Festivali ile’de adından sıkça bahsettirmektedir. Fethiye‘de doğal ortamda yetişen Avrupa’nın en değerli doğal ürünü Morchella mantarı uzun dönemden beri mutfakların en değerli doğal tüketim maddesi olarak mutfaklarda boy göstermektedir.

İnsanoğlu tarafından yetiştirilmeyen bulunması zor olan az miktarda verim veren ve kilosu 250-350 tl’den satılan lezzetli yemeklerin yapımında kullanıldığı gibi sağlık sektöründe mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılması değerini iyiden iyiye artırmaktadır. Festival etkinliğiyle bölgenin unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerini yaşatmak, yöresel müziğini hatırlatmak, yöresel yemeklerini misafirlerine tatdırmak ve en önemlisi ev pansiyonculuğunu canlandırarak ve geliştirerek beldenin turizmden pay almasını sağlamak olduğunu söyleyen yetkililer herkesi Üzümlü Köyüne beklemektedirler.

 

 

Bir önceki yazımız olan Quad Bike Safari başlıklı makalemizde fethiye quad bike safari aktivitesi, ölüdeniz quad bike safari turları ve quad bike safari hakkında bilgiler verilmektedir.

Tatil365gun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.