web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Kuzu Göbeği Mantar Festivali

Kuzu Göbeği Mantar Festivali
Kuzu Göbeği Mantar Festivali

Kuzu Göbeği Mantar Festivali

Osmanlı döneminden kalan 100-200 yıllık olduğu tahmin edilen taş binaların bulunduğu Yeşil Üzümlü köyü adını bugüne kadar dastarı, el yapımı ev şarabı ile duyururken düzenlenecek olan Kuzu Göbeği Festivali ile’de adından sıkça bahsettirmektedir. Her yıl artan katılımcı sayısı ile Fethiye’nin önemli festivalleri arasında yer almaktadır. Nisan ayında yapılan festivale oldukça fazla ilgi duyulmaktadır.

Fethiye‘de doğal ortamda yetişen Avrupa’nın en değerli doğal ürünü Morchella mantarı uzun dönemden beri mutfakların en değerli doğal tüketim maddesi olarak mutfaklarda boy göstermektedir.

Kuzu Göbeği Mantar Festivali
Kuzu Göbeği Mantar Festivali

İnsanoğlu tarafından yetiştirilmeyen bulunması zor olan az miktarda verim veren ve kilosu yüksek rakamlara satılmaktadır. Lezzetli yemeklerin yapımında kullanıldığı gibi sağlık sektöründe mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılması değerini iyiden iyiye artırmaktadır. Festival etkinliğiyle bölgenin unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerini yaşatmak, yöresel müziğini hatırlatmak, yöresel yemeklerini misafirlerine tatdırmak ve en önemlisi ev pansiyonculuğunu canlandırarak ve geliştirerek beldenin turizmden pay almasını sağlamak olduğunu söyleyen yetkililer herkesi Üzümlü Köyüne beklemektedirler.