web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Kelebekler Vadisinde Macera Tatil

Kelebekler Vadisinde Macera
Kelebekler Vadisinde Macera

Kelebekler Vadisinde Maceralı Tatil

Kelebekler Vadisinde Macera Arayan Üniversiteli Gençleri Akut Kurtardı.

Fethiye’ye dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi’ni gezmek için gelen iki üniversite öğrencisi 300 metre yüksekliğindeki kayalıklardan inmeye çalışırken mahsur kalınca tam 3 saat kurtarılmayı bekledi. Gençler şarjı bitmek üzere olan telefonla yardım isterlerken AKUT ve Jandarma kayalıklarda mahsur kalan iki genci bir saatlik operasyon sonucu burunları bile kanamdan kurtardı.

Eskişehir’den 10 gün önce otostopla çıktıkları Ege ve Akdeniz turunda Fethiye’ye gelen Sercan Erdemtaş (19) ile Orkun Çay (20) Ölüdeniz Beldesi’ndeki dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi’nde konaklamak istedi. Vadiye kayalıklardan iniş yapmak için dün saat 14.00’te Faralya Köyü Hisar Mahallesi’ne ulaşan maceraperest gençler Gönül Coşan isimli kadından yön tarifi aldıktan sonra 300 metre yüksekliğindeki kayalıklardan inişe başladılar. Ancak yön tabelalarını dikkate almadıkları için yanlış güzergah seçen Erdemtaş ve Çay yaklaşık 60 metre iniş yaptıktan sonra kayalıklarda mahsur kaldı. Bu inişin ardından daha fazla ilerleyemeyen gençler, başka bir bölgeden turistlerin yukarı tırmandığını görünce yanlış yolda olduklarını anladılar.

Bunun üzerine geri tırmanmayı deneyen Erdemtaş ve Çay başarılı olamayınca cep telefonu ile polis 155 den yardım istedi. Şarjı bitmek üzere olan cep telefonu ile yer tarifi yaptıktan sonra telefonu tamamen kapanırken, gençler Kelebekler Vadisi‘ni çevreleyen sarp kayalıklarda kendilerine gelecek yardımı beklemeye başladı. Polis durumu Ölüdeniz Jandarma Karakoluna bildirdi. Saat 16.00 sıralarında gelen ihbar üzerine harekete geçen Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı’na bağlı ekipler mahsur kalınan bölgenin sarp oluşunu dikkate alarak AKUT’tan destek istedi. Fethiye AKUT ekibi hazırlıklarını tamamladıktan sonra kayalıklarda mahsur kalan gençleri kurtarmak için Hisar Mahallesi’ne geldi. 

Kelebekler Vadisinde Macera Tatil

Kelebekler Vadisinde Maceralı Tatil
Kelebekler Vadisinde Maceralı Tatil

Öncelikle gençlerin yerini belirleyen ekipler, kurtarma operasyonu için halat ile inmek için hazırlıklara başladı. Bölgenin sarp ve tehlikeli olması nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alan AKUT ekibi, hazırladıkları istasyondan halatlarla inişe geçti. Yaklaşık 60 metrelik inişin ardından Sercan Erdemtaş (19) ile Orkun Çay (20) a ulaşan ekipler, gençleri yukarı çıkarma için harekete geçtiler. Halatlara bağlanan gençlerden önce Orkun Çay, ardından da Ercan Erdemtaş, mahsur kaldığı kayalıklardan çıkarıldı. Yaklaşık 3 saat süren kurtarma çalışmasının ardından kayalıktan çıkarılan Çay ve Erdemtaş’ın yorgun ve bitkin oldukları gözlendi. Bu yorgunluğa rağmen neşeli tavırlarıyla dikkat çeken gençlerin genel sağlık durumlarının iyi olduğu tespit edildi. Maceraperest gençler kurtarılmalarının ardından AKUT ve jandarma ekiplerine teşekkür etti.

Kelebekler Vadisinde Maceralı Tatil
Kelebekler Vadisinde Maceralı Tatil

Tek amaçlarının Ölüdeniz Kelebekler Vadisi‘ne inmek olduğunu belirten Orkun Çay, yanlış yolu seçtikleri için asılı kaldıklarını söyledi. Şarjı bitmek üzere olan cep telefonu ile polisi aradıklarını anlatan Çay, “Polis bizi jandarmaya yönlendirdi. Jandarma ile görüştükten sonra da telefonum kapandı. Sonrasında da beklemeye başladık. Şimdi ise burdayız” diye konuştu. Tatil için 10 gün önce Eskişehir’den hareket ettiklerini ifade eden Çay, yolu tarif eden tabela ve kırmızı çizgileri hiç görmediklerini söyledi.

Mahsur kaldığı kayalıklarda oturacak yer olmadığı için saatlerce ayakta yardım bekleyen Sercan Erdemtaş ise, “3 saat aşağıda kaldık. Kelebekler Vadisi için yola çıkmıştık ama inemedik. Şuan için kendimi iyi hissediyorum. Yardım eden herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Kelebekler Vadisinde Macera Tatil

Fethiye AKUT ekip lideri Ersin Gür, bir operasyonun daha başarılı ile sonlandırıldığını söylerken, bölgede sıkça kurtarma çalışması yaptıklarını anlattı. Kelebekler vadisinde keşfe çıkan turist ve tatilcilerin sık sık kayalıklarda mahsur kaldığının altını çizen Gür, burada gezintiye çıkanların bu tehlikeler konusunda uyarılmasını istedi. Kelebekler Vadisinde Maceralı Tatil kurtarılma operasyonu ile son buldu

Gönül Coşar ise, şunları söyledi: “Ben gençlere kırmızıçizgilere dikkat etmelerini söyledim. Ancak onlar bir başka patikayı seçince mahsur kalmışlar” –