web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Türkiye’yi tanıtan Ölüdeniz Plajının ihalesi durduruldu.

Tepkiler ve İtirazlar sonuç verdi Ölüdeniz Plajının İhalesi Durduruldu.

Muğla’nın Fethiye İlçesinde yaklaşık olarak yıllık 8 milyon lira gelir getiren dünyanın ünlü plajları arasında yer alan Ölüdeniz Kumburnu ve Belcekız plajlarının yıllık 2 milyon 690 bin liraya ihale edilmesine verilen tepkiler ve itiraz sonucunda mahkeme, ihaleyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

plaj tepkisi

Seçimlerden önce valilik bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı, iddiaya göre yüzde 50 ortaklıkla MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu. Ardından Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 28 Mayıs 2014’te imzalanan protokolle buraların kullanım hakkını MUÇEV’e devretti.

Yetki devri ardından 2 Haziran 2014 gecesi söz konusu firma internet sitesinde Ölüdeniz Lagünü Kumsalı ihaleye çıkardı. İhaleyi yıllık 2 milyon 690 bin liraya özel bir şirket kazandı. İşte bundan sonra tepkiler hızla artarak devam etti Fethiye Belediye Başkanı Behçet SAATÇİ öncülüğünde başlatılan itiraza halk ve sivil toplum kuruluşları ile odalar da  duyarsız kalmayarak geçen pazar günü Kumburnu girişinde toplanarak ellerinde Ölüdeniz Fethiyenin’dir, Plajımızı geri istiyoruz gibi dövizlerle yürüyüş yaparak yapılan ihaleye tepkilerini  göstermişti.

ölüdeniz plaj tepkisi

Yaşanan gelişmelerin ardından MELSA şirketi, Muğla 1’inci İdari Mahkemesi’ne başvurdu. Protokollerin 2021 tarihine kadar geçerli olduğu belirtilerek ihalenin iptali istemiyle dava açıldı. Muğla 1’inci İdari Mahkemesi, dava konusu işlemin telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği gerekçesiyle, ihalenin yürütmesini durdurdu.

MELSA Şirketi Başkanı Yavuz Kayı, “Keşke bunlar yaşanmasaydı. Bu süreçte evine ekmek götüren 100 kişinin işine son verildi. Oradaki eşyaların, nasıl jandarma ve polis tarafından alındıysa geri getirilmesini talep ediyoruz” dedi.