Türkiye’nin ilk Solar Kurutma Tesisi Fethiye’de Kuruluyor

Tatil365gun

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Türkiye’de ilk kez solar kurutma tesisi kuruluyor. İnşaatı son aşamaya gelen tesis, Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki çamurların kurutulmasını sağlayacak.

Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği gereği arıtma çamurlarının evsel atıklarla birlikte depolanması yasaklandı. Aynı yönetmeliğin 4’ncü maddesi ile arıtma çamurlarının en az yarısının kurutulması sağlanarak kötü kokunun giderilmesi isteniyor. Bu değişiklikten yola çıkılarak Fethiye’ye Türkiye’de ilk olacak şekilde solar kurutma tesisi kuruluyor. 12 bin ton yıllık kapasiteye sahip tesiste, yüzde 22 kuruluğa sahip yaklaşık 32 ton arıtma çamuru yüzde 50 kuruluğa getirilecek. Güneş enerjisinden elde edilen ısı ile çamurun kurutulması sağlanacak. Tesisin ilk yatırım maliyetinin 1 milyon euro olduğu bildirildi. Tesis, 10 yıllık işletme hakkını alan özel firma tarafından faaliyete sokulacak.

Devam eden çalışmaları inceleyen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, tesisin Türkiye’de ilk olduğunu söyledi. 13 yıllık görevi boyunca Fethiyelilere birçok ilkler tattırdıklarını belirten Saatcı, “İşin en güzel kısmı bunun çevresel değerlerle ilgili bir ilk olmasıdır. Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi’nden çıkan yüzde 22 oranında kuru madde içeren atıksu arıtma çamuru bugüne kadar kireç ilave edilerek katı atık depolama alanında bertaraf ediliyordu. Fakat 2010 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelikle, arıtma çamurlarının evsel atıklarla birlikte depolanamayacağı belirtildi. Biz de bu yönetmelik çerçevesinde Türkiye’de ilk olacak solar kurutma tesisini kasamızdan hiçbir ücret çıkmadan yap-işlet-devret modeli ile özel bir firmaya yaptırıyoruz. Fethiyemize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Öte yandan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Özel Kalem Dergisi’nin 4.’sünü düzenlediği yerel yönetim ödülleri kapsamında çevre ödülü kategorisinde yılın ilçe belediye başkanı seçildi.

Fethiye Ölüdeniz Babadağ Yamaç Paraşütü Fiyatları hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için 0538 773 8048 nolu hattımızı arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kuzu Göbeği Mantar Festivali başlıklı makalemizde 2017 kuzu göbeği mantar festivali, fethiye kuzu göbeği festivali ve fethiye kuzu göbeği mantar festivali 2017-2018--2019-2020 hakkında bilgiler verilmektedir.

Tatil365gun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.