web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Tarih ve denizin buluştuğu plaj Patara

Tarih ve denizin buluştuğu plaj Patara
Tarih ve denizin buluştuğu plaj Patara

Tarih ve denizin buluştuğu plaj Patara

Patara Plajı ve Antik Kenti; Bir yanınızda incecik kumuyla göz alabildiğince uzanan Patara plajı  diğer yanınızda ise tarih severleri ayağına getiren Antik kent. Upuzun plajı ve limanı ile Akdeniz’in önemli merkezlerinden olmuş Patara limanı 3 hububat deposundan (Granarium ) biri olduğundan sevk açısından da önemlidir.

 

Şimdilerde tatilcilerin uğrak yeri olan Patara plajı Fethiye merkeze 73 km, Kalkan’ a 17 km, Kaş’a ise 40 km uzaklıktadır. Yüzme bilmeyenler için de son derece ideal olan sığ plajı çocuklu ailelerin deniz keyfi yapabileceği ideal yerlerden biri.

 

Bu tarihi plaja yakın az sayıda hotel ve pansiyon bulunmakta. Konaklamanızı Patara da yapmayacak ve diğer aktivitelerden faydalanmak istiyorsanız Fethiye Hotellerini yada kafa dinlemek için biraz daha sakin konumda bulunan Kalkan Villalarını tercih ederek erken rezervasyon yaptırabilirsiniz. Kalkan Villarını   https://www.tatil365gun.com/kalkan-villalari/ adresinden inceleyebilirsiniz.

 

Patara’ya girilirken sizi ilk karşılayan Zafer takı ve Roma Devrine ait mezar anıtları, sular altındaki Liman kilisesinin, Hurmalık hamamının kalıntıları bulunmaktadır.

 

Milattan Önce 2. Yüzyıla ait Patara Tiyatrosu yamaçta kurulmuş ve uzun süren arkeolojik kazı ile kumlar altından çıkarılmıştır. 10.000 kişilik tiyatroda kazı çalışmaları halen devam etmektedir.Patara Kentindeki dünyanın ilk demokratik meclis binası restore edilerek ziyarete açılmasıyla daha çok yabancı turistin uğrak yeri haline gelmiştir.

Tarih ve denizin buluştuğu plaj Patara
Tarih ve denizin buluştuğu plaj Patara

Türkiye’nin en uzun plajına sahip Patara plajı aynı zaman da Caretta Caretta deniz kaplumbağların üreme alanı olduğundan koruma tedbirleri de titizlikle uygulanmaktadır.

 

Her zaman rüzgârlı olan plajın aynı zamanda sörf tutkunlarının da uğrak yeridir.

 

Sıcak yaz günlerinden Patara plajına uğradıktan sonra biraz olsun serinlemek isterseniz 15 km uzağınızda ki Saklıkent’in serin sularında yüzebilir, ulu çınar ağaçları altında kurulu restaurantlarda taze alabalık yiyebilirsiniz.