Fethiye Kaya Mezarları (Amintas)

Tatil365gun

Fethiye Kaya Mezarları-Amintas Kaya Mezarları-Fethiye Kaya Mezarlarına Nasıl Gidilir

Fethiye Kaya Mezarları (Amintas);  kayaların fiziki yapıları uygun olan yerlere kaya oyularak mağara şeklinde yapılmıştır,iç ve dış cepheleri bir çok figürlerle süslenmiş olanları da vardır. Kaya mezarları Tümülüs mezarlarından olduğu gibi toplumun içinde statüsü birinci derecede olan şahıs ve aileleri için yapılırdı.

Kutsal anıtsal mekanlardır. Fethiye Kaya Mezarları (Amintas) çoğu kez, aileler için yapılırdı, Ailede ölenlerin cesetlerini mezar odasına koymak için giriş bırakılırdı, bu tür odaların girişleri basamaklı, kabartma süslemeler yer almaktadır. Bunların üstüne küçük toprak yığını oluşturulurdu.

Fethiye Amintas Kaya Mezarları

Fethiye Amintas Kaya Mezarları

Bir çok Fethiye Kaya Mezarları (Amintas) dış cephelerine, ölen kişi yada ailesi hakkında tarihi ve kutsandıklarına dair bilgiler yer almaktadır, mezar odalarına Tümülüs yapılarından olduğu gibi, cesetler taş yada ağaç lahitler içinde, altın,gümüş değerli taşlar, süslü giysileri, metal yada topraktan yapılmış eşyalar, fayans kaplar yada heykeller, gibi bir çok eşya bulunabilmektedir.
Yine bu kaya mezarları da “SİT” alanı içindedirler, kazı yapılması yasaktır.

Fethiye Amintas

Fethiye Amintas

Kral Amintas’ın Mezarı

Eski kaynaklar Fethiye‘nin tarihini (Antik Telmessus) Likya dönemine kadar götürmektedir. Kaya mezarları ile ünlenen Likya döneminde Fethiye içinde en önemli kalıntılardan birini görebiliyoruz. Milattan önce 4. yüzyıla tarihlenen bu kaya mezar şehrin doğu yamacındaki tepelerden birinin üzerindedir. Her iki yanında Korint başlıkları vardır. İçerde bir aile mezarı şeklinde tasarlanmış mezar bulunur.

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Fiyatları hakkında bilgi almak için www.babadagtravel.com.tr adresini ziyaret edebilir, 0539 646 6460 nolu hattımızı arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fethiye Kayaköy başlıklı makalemizde 0538 920 9040 Fethiye Villa Kiralama Fiyatları, fethiye kayaköy ve fethiye kayaköy de konaklama hakkında bilgiler verilmektedir.

Tatil365gun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.