web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Fethiye Müzeleri

Fethiye Müzeleri
Fethiye Müzeleri

Fethiye Müzeleri

Fethiye Şehir Müzesi- Fethiye Müzesine Nasıl Gidilir

Fethiye Müzeleri
Fethiye Müzeleri

Fethiye’de 1 adet arkeolojik müze bulunmaktadır; Fethiye’de müze ilk olarak  1962 yılında dönemin kaymakamı recep ceylan’nın girişimi sonucunda 1957 yılındaki deprem sonrasında kentten ve çevresindeki eserler ile oluşturulmaya başlanmıştır. Önceleri şimdiki Fethiye Belediyesinin altında iki küçük odada depo müze olarak faliyete başlamıştır.1987 yılından bu yanada şimdiki yerinde Fethiye Arkeoloji Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

 

2010 yılı başında ise restorasyon ve tanzim  çalışmaları ile bugünkü çağdaş görünümünü almıştır. Arkeoloji bölümünde bulunan Bizans Dönemi sonuna kadar belirlenen Seramik, Cam, Heykeller, Heykel başları ve Sikkeler sergilenmektedir. Müzemizde bölge için önemli ve halen kazıları devam eden Tlos, Kaunos antik kentlerine ait eserlerin sergilendiği salon bulunmaktadır. Yoğun ilgi gören vitrinlerden biride sikkeler ve Fethiye çevresinde bulunan paraların sergilendiği salondur. Müzenin bahçesinde ise satın alma yoluyla kazandırılmış taş eserler, lahitler, telmessos antik kentinden kazı sonucu çıkarılan mimari parçalar sergilenmektedir. Fethiye tatilinizde şehir merkezinde bulunan müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 

Kaynak:Fethiye Müze Müdürlüğü

Fethiye Yörük Müzesi
Fethiye Yörük Müzesi

Fethiye’de kişilerin kendi çabalarıyla oluşturduğu Yörük Müzesi’de bulunmaktadır. Fethiye Kargı köyü sınırları içinde bulunan Yörük müzesi sabah kahvaltısı ve konaklama imkanı da sunmaktadır.Yaklaşık olarak 2500 ve üzerindeki eserler Enver bey’in kendi çabalarıyla Fethiye köylerinden toplanarak oluşturduğu müzede kültür hizmeti vermektedir.

Misafirlerini Münip şapka ve Yörük yağlığı ile karşılayan ev sahibi Enver bey arzu eden turistlere’de kanyon yürüyüşü ve yayla gezileri düzenlemektedir. Diğer bir müze ise çalış plajında bulunmaktadır. Burada bölgenin kültürünü yansıtan değerli eşyaları bulabilirsiniz. Müze, Restaurant ve Eğlence için tercih edebileceğiniz konumda dizayn edilmiştir. Akşamları ise kıl çadır içinde yerde ve masada oturarak Fethiye’nin yöresel müziklerini dinleyerek kendinize kültür ziyafeti çekebilirsiniz. Yaşayan tarihi mekanında ziyaret edince muhabbet etmeden dönmeyin.

Fethiye Ölüdeniz Butterfly Paragliding Fiyatları hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için 0539 646 6460 nolu hattımızı arayabilirsiniz.