web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Fethiye Kayaköy

Fethiye Kayaköy
Fethiye Kayaköy

Fethiye Kayaköy

Fethiye Kayaköy-Fethiye Kayaköy’e Nasıl Gidilir

Fethiye Kayaköy; Fethiye’ye 8 km. mesafede bulunan Kayaköy’ün geçmisi filolojik açıdan M.Ö. 3. binlere kadar gitmesine rağmen antik dönem kalıntılarından günümüze M.Ö. 4. yüzyıla tarihlerine ait az sayıda lahit ve kaya mezarları günümüze kadar gelmiştir. Kentte yamaca dayalı olarak izlediğimiz yapı gruplarının tamamı, Osmanlı İmparatorluğu’nun göç dönemlerinde azınlıklara tanınan haklarla 19. yüzyılın 2. yarısı ile 20. yüzyılın ilk çeyreğinde iskan edilen Rumlar’ca yapılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında bölgede yasayan Rumlar’in, Bati Trakya’daki Türkler ile mübadele edilmesi sonucu boşaltılan kentteki yapıların ahşap olanı kapı, pencere ve üst örtü sisteminin doğal etkenlerle tahrip olmasıyla kent bir hayalet şehir görünümü almıştır.

Fethiye Kayaköy
Fethiye Kayaköy

Terk edilen kentte, kullanıldığı dönemde her biri 50 m2.’den büyük olmayan, manzara ve ışık  açısindan birbirinin önünü kapatmayan genellikle alt katları kiler hüviyetinde ikişer katli, girişte çatıdaki yağmur sularının toplandığı zemin altı sarnıçların olduğu, 350 ila 400 konut bulunmaktadır. Konutların yani sıra evlerin arasına serpiştirilmiş çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul binası ile bir gümrük binası yer almaktadır. Günümüzde ise yaklaşık 1000-1500 kişinin yerleşik hayat sürdüğü Kayaköy aynı zamanda Fethiye’ye en yakın yayla konumundadır.

Fethiye veya Ölüdeniz‘de yazın bulantıcı sıcaktan nefes alamaz durumda iken buradaki serinliği hissettiğinizde ise gitmek istemeyeksiniz. Kayaköy‘de konaklamak için köyde  küçük apartlar, villalar, oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Tarihi evleri, kiliseleri, şapelleri, okulları ziyaret ettikten sonra karnınızı doyurmak için aile işletmeleri olan saç börekcilerini tercih edebilir veya kebap severler için kendin pişir kendin ye restaurantlarını tercih edebilirsiniz . Tüm köylünün buluşma noktası olan ve  tarihe tanıklık etmiş kuyu başı kahvesine uğramadan dönmeyin. Tarihi köy sizi kendine hayran bırakacaktır.

Fethiye Kayaköy Kiralık Villa Fiyatları https://www.tatil365gun.com/kayakoyu-villalari/ adresten inceleyebilirsiniz.