web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Çamura Hayat Veren Eller

Çamura Hayat Veren Eller
Çamura Hayat Veren Eller

Çamura Hayat Veren Eller

Çamura Hayat Veren Eller
Çamura Hayat Veren Eller

Çamura Hayat Veren Eller
Fethiye‘de unutulmaya yüz tutmuş el sanatımız Dont Destisi. Bu destinin ilk ne zaman yapılmaya başlandığı hakkında hiç kimse kesin bir bilgiye sahip değil fakat onu bugünlere kadar getiren Ayşe Teyze elleriyle hep hayat vermiş çamura 75 yaşında olmasına rağmen hala mücadele ediyor köyüyle özdeşleşmiş olan Dont Destisini yaşatmak yeni nesillere taşımak için;
Destinin yapımı için dinliyoruz Ayşe PALAMURTÇU Teyzemizi desti yapımı için Killi Toprak kullanıyoruz diye başlıyor söze köyün dağlarından getirdiğimiz toprağı öncelikle kurutuyoruz. Güzelce kuruttuktan sonra kullanacağımız kadar toprak bir kaba alınır ve sulandırılır. İyice karıştırılır ve birkaç gün çamur özleşinceye kadar bekletilir.

Sonra çarkın üzerine bir parça alınan çamur ayakla döndürülürken tezgahta, bir taraftan da ellerle şekil verilerek desti yapılır. Önceleri evlerde buzdolabı olmadığı için ve tarlada çalışırken içine konan su soğuk olarak kaldığından yaşamın vazgeçilmeziymiş destiler. Şimdilerde ise turistik eşya olarak satıldığını anlatıyor bize ve Fethiye‘ye gelen ünlülerin evlerinde kendi yapımı Fethiye Dont Destisi bulunduğunu hatırlatarak bitiriyor sözlerini. Fethiye tatilinizde yöreye özgü hediyelik alabilirsiniz.