web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

5. Kuzugöbeği Mantar Festivali Başladı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali başladı.3 gün devam edecek festivalde kuzu göbeği mantarı ile ilgili bilimsel paneller yanı sıra bölgenin kültürel değerlerini ön plana çıkaracak.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali başladı. 3 gün devam edecek festivalde kuzu göbeği mantarı ile ilgili bilimsel paneller yanı sıra bölgenin kültürel değerlerini ön plana çıkaracak sergi, söyleşi ve konserler gerçekleştirilecek.

Kuzu göbeği mantarı önemi ve geleceğinin korunması amacıyla Fethiye’nin Yeşilüzümlü beldesinde yapılan festivalin açılışı sağanak yağış nedeniyle sönük geçti. Açılışa Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Kaymakam Ekrem Çalık, bölge kültürünün çok geniş olduğunu belirterek markalaşma çağrısında bulundu. Muğla yöresine has dastarı bezinin tüm Türkiye’ye marka olarak sunulması gerektiğinin altını çizen Çalık, “Dastarı bezini kravat olarak veya gömlek olarak markalaştırmalıyız. Türkiye’nin her yerinde insanlar üzerlerinde dastarı bezinden yapılmış ürünler kullansın. Bunu yapmak zor değil. Aynı şekilde kuzugöbeği de. İnanıyorum bu festival bunun önünü açacaktır.” dedi.

Yeşilüzümlü Belediye Başkanı Önder Genç ise festivalin, yöresel bir panayır eğlencesi ötesinde, doğal ve kültürel değerleri koruma ve yerel kalkınmayı sağlama amaçlı bir etkinlik olduğunu söyledi. Festivalin, etkinlikler ve bilimsel çalışmalar açısından zengin bir program sunduğunu ifade eden Genç, şöyle konuştu: “Topraklarımızı, çevremizi tüketmeden, yok etmeden sağlıklı ve huzurlu bir yaşam hepimizin en doğal hakkı. Yerel değerlerimizi ve zenginliklerimizi bizden sonra binlerce yıllar ötesine sürdürmek de en büyük sorumluluğumuz. Festivalimiz bunun önünü açacak önemli bir etkinlik oldu.”

Konuşmaların ardından katılımcılara yöresel kuzu göbeği mantar çorbası ikram edildi. Muğla Üniversitesi’nden gelen halk oyunlar ekibi tarafından mini gösteri sundu. Ayrıca yöresel sanatçıların oluşturduğu delbekçiler adı verilen grup, davul zurna eşliğinde konser verdi.

Üç gün boyunca devam edecek festival kapsamında Muğla Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu’nun sunumu ile halka açık paneller yapılacak. Panellerde, mantar tüketimi, saklama ve pişirme teknikleri, yöre mantarları hakkında bilgi verilecek. Ayrıca, rehberler eşliğinde festivale katılanların yer alacağı mantar avı etkinlikleri düzenlenecek. Mantar avcılarının topladığı mantarlar mantar uzmanlarının verdiği bilgiler eşliğinde sergilenecek.

Fethiye tatil paketleri için https://www.tatil365gun.com/kategori/paket-turlar/ adresini ziyaret edebilisiniz.