Fethiye Kabak Koyu

Tatil365gun

kabak koyu

Ölüdeniz’in doğusunda bulunan Faralya Köyü çevresinde bir çok saklı cennet barındırıyor. Bunlardan biri, Kabak Koyu ya da bilinen diğer adı ile Kabak Vadisi. Ölüdeniz’in popüler yer haline gelip doğallığını kaybetmesiyle, el değmemiş, değişimin az olduğu mekan arayışına çıkanların keşfetmeye başladığı bir yer. Kate Clow tarafından ortaya çıkarılan Likya Yolu üzerinde bulunması da bu koyun tanınmasında en büyük etkendir.

Faralya Köyü konum olarak Fethiye’nin güneyinde, Babadağ’ın güney batısında yer almaktadır. Hisar Mahallesi, Orta Mahallesi ve Kabak Mahallesi olmak üzere üç mahalleden oluşan, denize meyilli bir yamaçta, kızıl çam ormanları içinde birkaç evden oluşan bir köy. Bir sebeple Faralya Köyü’nün ismi değiştirilmiş ve Uzunyurt olarak isimlendirilmiş. Ancak resmi işlemlerde bu isim kullanılsa bile, Faralya ismi yaşamaya devam etmekte. SIT alanı kapsamındaki bi yörenin, her yerinden tarih fışkırıyor.

fethiye kabak koyu

Faralya’nın girişindeki Orta Mahalle’den Kelebekler Vadisi görülürken, Orta Mahalle Aktaj Plajına bakmakta. Kabak Koyu’na ise Faralya’nın Kabak Mahallesinin altında yer alıyor.  Fethiye’den ve Ölüdeniz‘den hareket eden dolmuşlar ile Kabak koyuna ulaşım sağlayabilirsiniz. Fethiye’ye 32 km, Ölüdeniz’e 16 km uzaklıktadır.

kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi, 800 metre yüksekliğindeki sarp yamaçlar ile çevrili, kanyon biçimindeki vadi küçük çakıllı bir plaj ile sonlanmakta. Bu yapısı ile Türkiye’de ender rastlanan bir jeolojik yapıya sahip. Yüksek kayalar, akarsu ve deniz ile çevrelenmiş konumuyla, bitki ve hayvan türlerinin diğer bölgelere göç etmesi engellenmiş, ve izole kalması nedeni ile türler bölgeye özgü hale gelerek (endemik) diğerlerinden ayrı olarak evrimleşmektedir. 300 metrelik yükseltide ortaya çıkan pınarların oluşturduğu şelaleler, daha alt seviyelerdeki kaya basamaklarında bitki türlerinin yetişebilmesi için uygun ortamı yaratmaktadır. Bu sayede orman 45.000’in üzerinde birey ve dik yamaçlar arasında çeşitli ender bitki ve hayvan türleri barındırmaktadır.Kelebekler Vadisi’nin ününü aldığı kaplan kelebekleri (jessy Tiger) burada da yaşayan endemik türler arasında. Kabak vadisi bu nedenle ekolojik açıdan önemli bir araştırma alanı olmuştur
Türkler’in ilgisi ise yeni yeni bu koya yönelmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir