web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Türkiye’nin ilk Plaj Kütüphanesi Fethiye Ölüdeniz’de açıldı

plaj kütüphanesi

Kütüphanenin açılışını, Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Muğla El Sanatları İşletmesi (MELSA) Fethiye Şubeler Koordinatörü Muhammet Serttaş yaptı.

Törende konuşan Vali Güvençer, Ölüdeniz’in sadece Fethiye ve Muğla’nın değil, dünyanın bir turizm merkezi olduğuna dikkati çekti.

Kütüphanedeki kitaplardan plajdaki yerli ve yabancı turistlerin ücretsiz faydalanacağını ifade eden Güvençer, “Bugüne kadar birçok açılışa katıldım ama ilk kez bir plaj kütüphanesi açtım. Uygulamayı hayata geçirenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Ölüdeniz MELSA Fethiye Şubeler Koordinatörü Muhammet Serttaş ise haftalık yaptıkları toplantılarda fikir olarak çıkan plaj kütüphanesini açtıkları için mutlu olduklarını belirtti.

Plaj kütüphanesinin Türkiye’de ilk olduğunu vurgulayan Serttaş, “Plaja gelen turistlerimiz zaten ellerinde kitaplarıyla gelip burada okuyorlardı. Turistlere yine kitap konusunda yardımcı olacağız. Millet olarak okumayı fazla sevmediğimiz için kendi vatandaşlarımıza yönelik, çocuk kitapları, bazı dünya klasikleri ve ülkemiz ile ilçemizi tanıtan kitaplarla insanlara faydalı olmak istiyoruz. Okuma salonu gibi bir kütüphane oluşturduk. İlerleyen zamanlarda da bunu daha da genişleteceğiz” diye konuştu.

Vatandaşların hiç bir ücret ödemeden kütüphaneden istediği kitabı alabileceğini ifade eden Serttaş, kütüphanelerini daha da zenginleştirmek için kitap hediye etmek isteyenlerden destek beklediklerini kaydetti.

Muğla Valiliğine bağlı Muğla El Sanatları İşletmesi tarafından işletilen Kumburnu Tabiat Parkı’nda plaja yapılan kütüphane, yerli ve yabancı turistlere hizmet verecek. Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde bazı dünya klasikleri, roman ve ilçenin tanıtımını içeren kitapların bulunduğu kütüphane, plajda dinlenen vatandaşların zaman geçirmesine olanak sağlayacak.