web analytics
Merhaba Avantajlı tatil paketlerini incelemek istermisin

Fethiye Letoon Antik Kenti

Fethiye Letoon Antik Kenti
Fethiye Letoon Antik Kenti

Fethiye Letoon Antik Kenti

Kaş – Fethiye karayolunda Kaş a 50 km uzaklıkta, Kınık yakınından ayrılan 4 km.lik bir yol sizi Bozoluk Köyündeki Letoon harabelerine götürüyor. Letoon ören yeri seralar arasında kalmış otomobille ören yeri girişine kadar gidilebiliyor. Leto adına kurulan Letoon kenti Lykia nın kutsal merkezidir. 1962 yılında Prof. Dr. H. Metzger tarafından başlanıp, daha sonra Christian Le Roy tarafından yürütülen kazılar ile şehir gün ışığına çıkarılmaya çalışılmış buluntular şehrin tarihinin M.Ö. VIII. yüzyıla kadar gittiğini göstermiştir.

Fethiye Letoon Antik Kenti
Fethiye Letoon Antik Kenti

 Letoon Tanrı Apollon ve Artemis in annesi Leto adına kurulmuş bir şehirdir. Tanrılar tanrısı Zeus, Titanlardan Kios ile Phoibe nin, güzel saçlı kızı Leto ya gönlünü kaptırır. Diğer sevdikleri gibi Leto ya sahip olur ve Leto hamile kalır.

Çapkın Zeus un kıskanç karısı Tanrıça HeNihayet Leto Anadolu’daki Lykia ya kaçar ve Hera dan kurtulur. Çocukları Artemis ve Apollon u Delos Adasında doğurduğu söylenirse de bir efsaneye göre Apollon u Patara da doğurduğu kabul edilmektedir. Apollon kültü Yunanistan da yayılınca birçok yerler tanrıya beşik olma şerefini elde etmek için efsaneler üretmişlerdir. Delos da işte böyle bir efsane ile ilgilidir.

Fethiye Letoon Antik Kenti

Güneş Tanrısı Apollon un ışık ülkesi olan Lykia lı olmasından tabii ne olabilir. Üstelik onun bir ismi de Lykia lıdır.Artemis Anadolu nun ana tanrıçası Kybele nin bir devamı olup onun bu çağlardaki ismidir. Efes te bereketi simgeleyen Artemis heykeli bunu açıkça ispatlamaktadır. Bu tanrıların annesi Leto nun da Anadolulu olduğu ve Kybele ile bütünleştiği kabul edilir.Letoon un dikkati çeken en önemli kalıntıları muhakkak ki burada bulunan üç tane tapınaktır.

Bunlardan batı kısmında, en başta bulunan Leto ya ait tapınak M.Ö. IV – V. yüzyılın sonuna doğru Kral Arbinas ın girişimi ile inşa edilmiştir. Bugün yıkıları görülen tapınak ise sözünü ettiğimiz tapınak üzerine M.Ö. 150 yıllarında İon düzeninde, 6 x 11 sütunlu olarak yapılmıştır. Bu tapınağın yanında, ortada yer alan tapınak ise M.Ö. IV. yüzyıla ait olup Artemis e aittir.

Doğuda Dor düzeninde yapılmış olan üçüncü tapınak Apollon a aittir. Hellenistik dönemden kalan ve bugün oldukça harap durumdaki tapınağın sellasında bulunan bir mozaikte Artemis in ok ve sadağı ile Apollon un liri tasvir edilmiştir. Ayrıca tapınak yakınında Grekçe, Aramca ve Lykia dilinde olmak üzere üç dilde yazılmış bir metni içeren çok önemli bir yazıt bulunmuştur.

Lykia ve Karia Satrabı Pixodaros un bir kararnamesi olan ve M.Ö. 358 e tarihlenen bu yazıt Lykia dilinin çözülmesi açısından çok önemli olup bugün Fethiye Müzesindedir. Letoon tarihi bölgede M.S. VII. yüzyıla kadar yaşantısını sürdürmüş daha sonra terk edilmiştir. Ören yerinden çıkıp geri dönmeyin eğer zamanınız varsa denize doğru gidin. Doğanın ve tarihin güzelliklerini keşfedin

Tıpkı Patara gibi Letoon çevresi de kumulların tehdidi altında. Kumulların şimdi yaygın seracılık yapılan araziyi basmaması için Letoon kumsalının 2 km derinliğindeki ve 8 km uzunluğundaki bölümü kum akasyaları ve mimozalarla ağaçlandırılmış.

Ağaçlandırma 1960 larda başlamış. Ağaçların arasından geçip deniz kenarına inen kum yola girin. Letoon plajı 18 km uzunluğundaki Patara plajının bir bölümüdür. Patara plajının tüm özelliklerine sahiptir. Ancak çevrede ne bir lokanta ne cafe ne de pansiyon vardır. Piknik için gidiyorsanız hazırlıklı olun. Leto yu adım adım takip ettirerek onun Zeus tan olacak çocuklarını da doğurmasına mani olmaya çalışır.

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Fiyatları hakkında bilgi almak için www.oludenizyamacparasutu.com, rezervasyon yaptırmak için 0539 646 6460 nolu hattımızı arayabilirsiniz.